Prawo Tłumacz  

W jakim celu przeprowadza się proces due dilligence?

Ostatnie, niespokojne czasy przyniosły sporo zawirowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo firm zmuszonych jest do zmiany swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój dobytek.

Bez cienia wątpliwości przy wszystkich roszadach wdrażanych w firmie potrzebne jest rzetelne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić audyt due dilligence w danym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i z jakich pobudek się je przeprowadza?

Co mówi nam badanie due dilligence?

Due Dilligence to rodzaj badania przedsiębiorstwa pod kątem jego efektywności i opłacalności. Najczęściej zlecane jest przez inwestorów zainteresowane przejęciem danej organizacji.

Badanie due dilligence obejmuje dokładną analizę wszelkich aspektów działania organizacji. Jego wynikiem jest ogólny obraz działania firmy. Audyt na wyraźną prośbę inwestora przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

Na potrzeby zachowania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie powinno być w żaden sposób skoligacone z żadną ze stron.

Firmę bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym oraz biznesowym. Szerokie spojrzenie pozwala ocenić stan organizacji z wielu stron.

Ile czasu zajmuje due dilligence?

Przeprowadzenie tego rodzaju badania zajmuje od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej elementów należy poddać ocenie. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało całkowity wgląd do dokumentów. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie wykonane poprawnie.

Organizujac due dilligence startuje od wyboru audytora. Decydując się na wybrane biuro rachunkowe zleceniodawca podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest również porozumienie o zabezpieczeniu niejawnych danych firmy. Żadna ze stron nie powinna doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć negatywne skutki.

Ani inwestor, ani badana firma nie powinny przeszkadzać fachowcom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych faktów.

Biuro rachunkowe najczęściej deleguje do badania swoje zespoły złożone z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą m.in. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR czy marketingu.

Po ukończeniu badań prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o dalszych ruchach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych warto zrezygnować.

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe do due dilligence?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Decydując się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się dokonując wyboru?

Ważna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest kolejnym ważnym czynnikiem.