Zdrowie Tłumacz  

Tajniki stomatologii estetycznej – co powinno się wiedzieć na temat implantów zębowych

Obecnie jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Pozwala ona przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – najlepszym rozwiązaniem będą implanty stomatologiczne. Co zdecydowanie dobrze jest wiedzieć jeśli chodzi o implanty zębowe?

Tekst powstał na podstawie informacji ze strony internetowej gabinetu zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantologii.

Jak działają implanty zębowe?

Implant stomatologiczny to bardzo ważna część konstrukcji, która pozwala na zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to specjalna śruba, którą montuje się w miejscu dawnego korzenia. Implant umożliwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Podstawowym celem implantu jest możliwość rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Jest on tytanową śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze założenie korony protetycznej.

Dla kogo implant stomatologiczny będzie dobrym wyjściem?

Założenie implantu zębowego jest zalecane osobom, które utraciły swoje naturalne uzębienie wskutek rozmaitych czynników. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zaawansowane zniszczenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę. 

Wyróżnia się kilka przeciwwskazań do wszczepienia implantu, nie jest to możliwe przykładowo kobiety w ciąży oraz pacjenci, u których wciąż rozwijają się kości szczęki. Także pacjenci zmagający się z cukrzycą, wadami serca czy nowotworem nie mogą mieć wszczepionego implantu.

Jak wygląda wszczepienie implantów stomatologicznych?

Pierwszym krokiem do wstawienia implantów zębowych jest konsultacja z pacjentem, w czasie której odbędzie się wywiad oraz zostanie zrobione RTG czaszki. Lekarz decyduje czy wstawienie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Założenie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym oraz nie trwa dłużej niż 2 godziny. Po wszczepieniu implantu stomatologicznego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe parę godzin, a w kolejnych dniach zaleca się ograniczyć ciepłe posiłki oraz wybierać możliwie lekkie, płynne potrawy.

W zależności od danego pacjenta specjalista może wybrać implanty zębowe jednofazowe lub dwufazowe. Znacznie popularniejsza jest wersja dwufazowa. Ich montaż można podzielić na dwie części: najpierw montowana jest śruba, a dopiero po zagojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. Czasami specjaliści wybierają jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie przyśpieszyć czas oczekiwania na założenie nowej korony zęba. W czasie zabiegu od razu montowana jest śruba wraz z koroną.