Edukacja Tłumacz  

Przyjazne przedszkole – co to oznacza w praktyce? Dlaczego należy zastanowić się nad tym, żeby wyprawić naszego malucha do owego przedszkola?

Psycholodzy zgodnie sądzą, że młode lata to najbardziej istotny czas w w trakcie naszego życia. W tym czasie wykształca się wiele mechanizmów również fizycznych, ale ponad wszystko psychicznych. Stąd też tak ważna, ponad wszystko we wczesnym dzieciństwie, jest adekwatna i szczegółowa piecza nad małym człowiekiem.  

Przedszkole to sfera, która powstała dlatego, żeby sprawować piecze nad dziećmi. Renoma tej instytucji wzrasta w głównej mierze w kręgu matek i ojców, którzy chcą, aby ich dzieci znalazły się gdzieś, gdzie będą bezpieczne. Troska rodziców o swoje pociechy jest oczywiście zrozumiała – kiedy oni są w pracy, chcą być pewni, że w tym czasie ich dzieci bawią się pod nadzorem dorosłych. rola wychowania przedszkolnego rokrocznie podnosi się – co za tym idzie oczekiwania wobec placówek także.

Co jest istotne w tworzeniu przyjaznego przedszkola? I w jakich miastach powinniśmy ich szukać?

Ważnym szczegółem stwarzania pozytywnych więzi z maluchem jest czas, jaki spędza z nim opiekun – na zrozumienie jego pragnień i zainteresowań. W tym zakresie wśród polskich przedszkoli największą przewagę mają placówki prywatne, zatrudniające najbardziej profesjonalnych opiekunów. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu to miejsce, gdzie wszyscy czują się dobrze. W związku z tym wymagana jest duża częstotliwość rozmów rodziców z wychowawcami tak, aby powstało między nimi obopólne poczucie zaufania. Przedszkole, powinno wiązać się z nauką, frajdą a także rewelacyjnie spędzonym czasem, to sprzyja podopiecznym w natychmiastowej adaptacji do nowo poznanego otoczenia a także sprawia, że dziecko chętnie i radością na buzi odwiedza placówkę. A to najważniejsza rzecz zarówno dla opiekunów jak i dla owego przedszkola. 

Wedle analiz satysfakcji rodziców w czołówce najlepiej ocenianych placówek w kategorii przedszkoli niepublicznych na ten moment znalazły się takie miasta jak: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań czy Łódź. W przypadku placówek niepublicznych – wyróżniają je w pierwszej kolejności jakość opieki nad maluchami oraz mnogość gier i zabaw, które rozwijają dzieci. 

nadrzędne cechy przyjaznego przedszkola:

  • Współpraca podopiecznych opiekunów i nauczycieli na najlepszym poziomie – systematyczne meldowanie rodzicom o postępach, pochwały, ale dodatkowo obustronne podpowiedzi
  • Wykwalifikowana kadra opiekunów a także świetnie zorganizowana dyrekcja
  • Jednym z kluczowych elementem, do którego dużą wagę przywiązuje kadra nauczycielska, jest rozwój maluchów na wielu płaszczyznach
  • podopieczni doskonalą indywidualne skłonności i zdolności oraz mają przy tym zapewnione kompleksowe wsparcie oraz wszechstronną opiekę dorosłych
  • Każdy podopieczny jest ważny – indywidualne nastawienie do malucha, zaowocuje wykryciem jego talentu
  • Przywiązywanie wagi do preferencji np. w sprawie jadłospisu – w tym miejscu również powtarza się podpunkt o obustronnej rozmowie pomiędzy mamą i tatą i wychowawcami