
Mikroskopy i ich rodzaje
Mikroskop umożliwia nam oglądanie małych obiektów, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, albo takich które widzimy, ale dostrzeżenie jakiś ich elementów i drobiazgów jest niemożliwe. Urządzenie to składa się z układu optycznego i mechanicznego. Układ optyczny ma za zadanie należyte oświetlenie badanego obiektu i jego powiększanie. Układ mechaniczny gwarantuje prawidłowe ułożenie elementów układu optycznego.
Jakie są rodzaje mikroskopów?
Znajdziemy duże ilości przeróżnych mikroskopów, różniących się od siebie sposobem w jaki się je używa, przeznaczeniem oraz szczegółowością, którą zapewniają podczas ich używania. Pierwsze wynalezione mikroskopy były optyczne, jednak od tamtej pory udoskonalono dosyć mocno te urządzenia i aktualnie rozróżnić możemy przynajmniej kilkanaście różniących się od siebie rodzajów mikroskopów. Są to dla przykładu mikroskop akustyczny, elektronowy, sił atomowych, operacyjny, porównawczy, pomiarowy i mikroskop konfokalny.
Jak działają różne rodzaje mikroskopów?
Mikroskopy różnią się sposobem funkcjonowania, na przykład mikroskop akustyczny wykorzystuje fale ultradźwiękowe aby otrzymać powiększony obraz, a mikroskop holograficzny wykorzystuje pomiar natężenia i fazy promieniowania rozproszonego przez próbkę. Mikroskop atomowy natomiast wykorzystuje do obrazowania wiązkę elektronów. Im większa energia elektronów, tym mniejsza ich fala i lepsza rozdzielczość mikroskopu.
Niektóre mikroskopy są zmodernizowanym modelem mikroskopu optycznego jak dla przykładu mikroskop pomiarowy, który przeznaczony jest do bezdotykowych pomiarów długości w układzie współrzędnych prostokątnych i biegunowych i kątów, albo mikroskop fluorescencyjny, który działa na zjawisku fluorescencji i fosforescencji, w miejsce, lub razem z procesami odbicia i absorpcji światła. Taka sytuacja jest także w przypadku mikroskopu stereoskopowego, który wyróżnia się także tym, że ma dwa okulary, a nie jeden, co pozwala na oglądanie trójwymiarowego obrazu.
Mikroskop konfokalny – gdzie może być wykorzystany?
Mikroskop konfokalny jest inną odmianą mikroskopu optycznego. Oznacza to, że do tworzenia obrazu wykorzystuje widmo światła widzialnego. Wyodrębniamy dwa mikroskopy konfokalne – jedne, które wykorzystują wiązkę promieni laserowych, i drugie, które wykorzystują punktowe światło białe.
Różnica między mikroskopią świetlną a konfokalną jest taka, że do soczewki mikroskopu konfokalnego dochodzi tylko sygnał z jednej płaszczyzny ogniskowania a nie tak jak przy mikroskopie świetlnym, z całego przekroju próbki. To zapewnia pogłębiony kontrast a także rozdzielczość.
Mikroskop konfokalny może być używany w dermatologii podczas wykonywania nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Umożliwia ona oglądanie skóry na żywym organizmie. Jest wykorzystywany też w dziedzinie okulistyki. Umożliwia on kompleksowe zdiagnozowanie schorzeń rogówki, ale również przy wykorzystaniu mikroskopu konfokalnego możliwe jest oglądanie procesów zapalnych albo guzów w spojówce.
Źródło: Kawaska – mikroskopy konfokalne