Zdrowie Tłumacz  

Jakie jest idealne wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych znajduje się wiele dziwnych narzędzi, którymi posługuje się lekarz. Musi on dokładnie dojrzeć co stało się z naszymi zębami albo dziąsłami i z dużą starannością dotrzeć do miejsc, w których obowiązkowa jest ingerencja. Sporo akcesoriów stomatologicznych dentyści kupują w internetowych sklepach stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują i sterylizują je zanim zaczną je używać. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Tekst został napisany w oparciu o stronę Megadenta – sklep stomatologiczny.

Jakie wyróżniamy rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne zazwyczaj dzielone jest na różne kategorie. Na początku warto przytoczyć narzędzia diagnostyczne, które są używane podczas niemalże każdej wizyty u dentysty. Następna kategoria to akcesoria do profilaktyki stomatologicznej, czyli takie do usuwania kamienia nazębnego. W czasie zabiegów kanałowych wykorzystywane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.

W dodatku w każdym gabinecie stomatologicznym są narzędzia do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze i upychadła, dzięki którym możliwe jest wetknięcie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że stomatolodzy przeważnie zajmują się wyrywaniem zębów, a do tego potrzebne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeśli za to planujemy implant to potrzebny będzie zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko przyrządy chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go można skontrolować stan powierzchni zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, narzędzie to wykorzystuje się w trakcie opukiwania szkliwa w celu sprawdzenia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w kilku kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne i rozwartokątne.

Kolejnym bardzo ważnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Przy pomocy lusterka stomatolog może sprawdzić stan zębów, które są głęboko i nie widzi ich kiedy zwyczajnie zagląda do jamy ustnej. W dodatku podczas używania go dentysta ma możliwość wysłania snopu światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W zestawie narzędzi diagnostycznych powinna znaleźć się też pęseta stomatologiczna. Umożliwia ona precyzyjne trzymanie niedużych akcesoriów, tamponów lub kulek waty i wkładanie ich w odpowiednie miejsce w jamie ustnej.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak aby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je z powodzeniem zakupić w sklepie stomatologicznym online.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze są jednym z fundamentalnych przyrządów ekstrakcyjnych i są wykorzystywane do wyciągania korzeni, znajdujących się w dziąśle. Przede wszystkim wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest wyrywanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – posiadają tzw. dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to nimi chwytane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu dentyści mogą leczyć próchnicę, w związku z tym posiada je każdy gabinet. Możemy wyszczególnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i przeznaczenie. Wiertła stalowe zazwyczaj używane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe od stalowych i są wykorzystywane podczas cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo wszechstronne i bywają używane tak samo do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i podczas pracy z twardymi tworzywami. 

Profesjonalny dentysta niesamowicie dokładnie wybiera materiały oraz przyrządy wykorzystywane do leczenia. Wszelkie potrzebne przyrządy można zakupić w sklepie stomatologicznym online więc nie trzeba się bać o ich dostępność.