Biznes Tłumacz  

Jakich zmian w księgowości możemy się spodziewać w 2022 roku?

Nadchodzący rok planuje dla nas sporo modyfikacji w podatkach, a co za tym idzie w księgowości. Jest tworzona reforma Polski Ład, która ma dosyć mocno zmienić obowiązujący system podatkowy. Jakie zmiany w kwocie dochodu wolnej od podatku i progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są one tak korzystne jak były pokazane przez Polski Ład, czy może jednak dużo Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co muszą przygotować się biura rachunkowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 000 zł, a młodzi do 26 roku życia posiadają zerowy PIT. W 2022 ma ona być powiększona do 30 000 zł dla każdego, bez względu na zarobki. Co za tym idzie prawie 70% emerytów i rencistów nie będzie musiało rozliczać PIT.

W Polsce od dawna nie były uaktualniane progi podatkowe. To znaczy, że nie jest istotne, że kilkanaście lat wstecz ludzie otrzymywali znacznie mniejsze wypłaty niż obecnie – próg był jednakowy jak dziś i wynosi 85 528 zł. Aktualnie nie jest to suma niemożliwa do zdobycia w trakcie roku pracy i podwyższenie jej będzie niesamowicie dobrym krokiem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przejściu granicy 120 tys. zł.

Jakie zmiany w składce zdrowotnej nas czekają w 2022 roku?

W kolejnym roku zmienione zostaną zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Do tej pory była to z góry określona kwota i każda osoba, która prowadziła spółkę wykładała taką samą kwotę za dany rok. Od kolejnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą płacili składkę, która będzie zależna od osiąganego dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym wyższa będzie kwota za składkę zdrowotną. Z tego powodu księgowość będzie trudniejsza a to sprawi, że biura księgowe w Gdyni i reszcie kraju dostaną większą ilość roboty.

W dodatku wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni prawa do jej odliczenia. Oznacza to, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić cały podatek oraz składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Następną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie obowiązek opłacania ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Mniejszy limit transakcji gotówkowych

W obecnej chwili przedsiębiorcy mogą opłacać zobowiązania za pomocą przekazów gotówkowych do 15 tys. zł. Jeżeli faktury będą na większe kwoty – konieczne jest zastosowanie metody przelewem na rachunek bankowy kontrahenta. W nadchodzącym roku kwota ta zmieni się i zmniejszy się do 8 000 zł. Modyfikacja ta jest spowodowana tym, że wiele działań na czarno odbywa się za pomocą gotówki. Pomniejszając tę kwotę zmusza się firmy do wykonywania większej ilości przelewów, a to znowu zwiększa transparentność.

Zachętą dla takich firm ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. Innymi słowy wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów osiągnięcia przychodu i ponownie odjąć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest dużo i uderzą one zarówno w osoby fizyczne jak i przedsiębiorstw. Więcej obowiązków będą miały osoby pracujące w biurach rachunkowych. Praca w księgowości wiąże się z musem nabywania wciąż nowej wiedzy o podatkach, dlatego dobrze jest odszukać takie biuro księgowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Z pewnością odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.