Prawo Tłumacz  

Jaka jest różnica między sprawami karnymi i cywilnymi?

Najważniejszą różnicą pomiędzy procesami karnymi a cywilnymi jest to jak są rozstrzygane. W sprawach karnych sędzia ma obowiązek dowiedzieć się prawdy, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W sprawach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy musisz profesjonalnego adwokata? Czy zatrudnisz właściwego w Gdańsku?

Sprawa karna – kiedy jest i o co w niej chodzi

Sprawy karne dotyczą sytuacji, które uważa się za krzywdzące dla ogółu.

W sprawie karnej to sąd musi ustalić rozstrzygnięcie sprawy. Ogólnie mówiąc sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeżeli pozwany, jego obrońca sądowy i oskarżyciel nie próbują nic zdziałać w postępowaniu. W innym przypadku sąd jest zobowiązany do samodzielnego znalezienia przesłanek i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

O co chodzi w sprawach cywilnych?

Sprawy cywilne przeważnie dotyczą prywatnych sporów pomiędzy osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi sama przybliżyć sądowi dowody na poparcie swoich postulatów, to również powinno się wykonać to w odpowiednim czasie i formie – w innym przypadku sąd ma prawo nie przyjąć takich dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym przeważająca część ludzi stara się załatwić swoje sprawy w sądzie. Są to między innymi sprawy spadkowe, odszkodowawcze, lub procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje i rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że procesy cywilne rozstrzygają pewne konflikty i niesamowicie istotne jest posiadanie profesjonalnego adwokata. Ma za zadanie znaleźć jak największą liczbę dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Pamiętaj, że w prawie cywilnym, zupełnie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie wynajętego przez Ciebie prawnika decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz odpowiedniego adwokata, który pomoże Ci wygrać sprawę. 

W sprawie karnej natomiast dobry adwokat pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez proces i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeśli masz pewność, że proces powinien zakończyć się na Twoją korzyść, to zaufany adwokat zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie jest istotne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy mecenasa w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia powinieneś postawić na sprawdzonego i doświadczonego prawnika, którego na 100% wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – kancelaria adwokacka z Gdańska