Księgowość Tłumacz  

Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast właścicieli firmy wylicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi również dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków rzetelnego biura rachunkowego należy też tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe firmy często chcą podjąć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się rachunkowością samodzielnie. 

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Na rynku trafimy na niesamowicie dużo biur rachunkowych. Będą to zarówno małe rodzinne przedsiębiorstwa, wielkie firmy zatrudniające dziesiątki pracowników, ale również ogólnopolskie biura rachunkowe online. Bez wątpienia niełatwo jest zdecydować się na jedno słuszne rozwiązanie, które będzie pasować wszystkim.

Warto sprawdzić, czy instytucja, której chcesz zostawić całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby zostać księgowym. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na księgowości.

Kolejnym aspektem, który opłaca się sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe przydzielają konkretnego doradcę, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze przy sobie. Tańsze biura często nie dają takich możliwości i za każdym razem, kiedy potrzebujesz się czegoś dowiedzieć musisz dzwonić na ogólnodostępną infolinię i poczekać, aż randomowy doradca odnajdzie Cię w systemie.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

Najważniejsze jest, że opłaca się nawiązać współpracę z biurem księgowym ponieważ jest to gigantyczna oszczędność czasu. Kierując firmą niejednokrotnie korzystniej jest zarezerwować go na zdobywanie nowych kontrahentów, oraz lepszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby prawidłowo prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle zmienianymi przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za błędy. Jeżeli złożysz niewłaściwe sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy współpracujesz z właściwym biurem rachunkowym – to ono płaci karę.