Przemysł Tłumacz  

Dla kogo są kursy energetyczne?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Przede wszystkim powinno się mieć świadomość, że są kursy SEP w kategoriach G1, G oraz G3. Kursy te mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Ten egzamin muszą zdać wszystkie osoby, które chcą pracować w energetyce. Żeby zgłosić się na kurs musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeśli jesteś studentem, który myśli o zdobyciu większej wiedzy w temacie branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, lub jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub gdy dotychczasowe już się przeterminowały. Bez wątpienia w takim kursie mają możliwość wziąć udział też całkiem nowe osoby w branży, które nie mają żadnych umiejętności oraz doświadczenia. Warto wiedzieć, że kursy energetyczne trzeba powtarzać co 5 lat.

Wpis na podstawie oferty CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP najczęściej zawiera zajęcia teoretyczne, na których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu, który sprawdza te umiejętności. Dużo firm prowadzących kursy SEP proponuje zrobienie go w dowolnym mieście w kraju, dla przykładu w Krakowie, musi się jedynie zebrać grupa przynajmniej 5 osób.

Podczas kursu SEP uczestnikom zostaną przedstawione podstawy prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy a także informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Zapisując się na kurs energetyczny G1 dostaniesz pozwolenie na kontrolowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu nie większym niż 1 kilowolt ale również takich o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kilowolt. Na dodatek realizując kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania i dozoru urządzeń elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i mając takie kompetencje będziesz mógł pracować przy konstruowaniu, obsłudze i renowacji urządzeń, które przenoszą ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz pieców, turbin wodnych czy też parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy większej niż 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. Podczas niego nauczysz się o urządzeniach gazowych i zyskasz kompetencje do eksploatacji, konserwowania oraz dozoru urządzeń oraz instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, generatorów gazu, turbin gazowych i sprzętów przeznaczonych do produkowania paliw gazowych. Dodatkowo będziesz mógł się zajmować utrzymaniem sprzętów, które służą do oczyszczania, rozlewania a także przerabiania gazu oraz paliw gazowych. Ważna jest również możliwość obsługi aparatury stosowanej do kontroli, pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami a także pojedynczymi urządzeniami. 

Okazuje się, że każdy etap kursu SEP jest inny pod względem obowiązków. Możesz dobrać ten, który będzie niezbędny do Twojej pracy, albo uczęszczać na wszystkie 3. W Krakowie na pewno jest wiele firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP a także egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin przeważnie ma miejsce w ten sam dzień co odbył się kurs i jest ustny. W trakcie niego egzaminatorzy mogą zadać pytania na temat zasad budowy i działania urządzeń, instalacji oraz sieci. Możesz przygotować się na pytania o to jakie są zasady oraz warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych oraz montażowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będą również zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz ochronę przeciwpożarową. Ostatecznie może znaleźć się też pytanie jak postępować kiedy pojawi się awaria, pożar albo inne zagrożenie dla sprzętów i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci przedstawione na kursie SEP w Krakowie i każdym innej miejscowości, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.