Nowoczesne technologie Tłumacz  

Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?

Pamięć masowa jest używana do trzymania na niej plików. Pamięcią masową jest na przykład dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite przenośne pamięci masowe to przykładowo płyta CD, karta pamięci a także pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe powinno się kupić dla użytkownika prywatnego, a jakie dla korporacji?

Czym różni się pamięć operacyjna od masowej?

Pamięć masowa ma za zadanie przechowywać dane permanentnie. Chodzi o to, że nie jest ważne czy odłączysz komputer z zasilania, wyjmiesz dysk, przełożysz go do drugiego laptopa, a potem ponownie podłączysz w pierwszym urządzeniu, baza danych, którą zapisałeś będzie tam cały czas. Dopóki ich nie wyrzucisz. 

Pamięć operacyjna natomiast resetuje się zawsze kiedy wyłączasz laptop. Czyli za każdym razem kiedy ponownie go włączysz, zapisujesz ją na nowo, a ona przy wyłączeniu znowu się wyczyści. Wynika to z tego, że używana jest do tworzenia czynności w czasie rzeczywistym.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Kupujący, który myśli o pamięci masowej do użytku domowego zapewne nie potrzebuje wielkich zabezpieczeń albo nośników danych, które przechowują terabajty. Dla użytku domowego świetnie nada się flash USB albo karta pamięci. Obydwa nabędziemy w różnych opcjach wielkościowych i są dostępne w każdym sklepie komputerowym a nawet w supermarkecie. Pamięć flash USB kupimy również w opcjach szyfrowanych – jest to dobre narzędzie dla użytkowników, którzy wiedzą czego chcą od pamięci masowej.

Powyższe rozwiązania świetnie sprawdzą się jeżeli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby przechowywać pliki takie jak zdjęcia, filmy albo muzyka. Jest to również dobre uchronienie się od usunięcia tych danych z komputera.

Pozostaje jeszcze kwestia pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Rozróżniamy dyski HDD i SSD. Dysk SSD jest droższy, ale zdecydowanie trwalszy i szybszy. Jeśli chcemy zwiększyć pamięć sprzętu wystarczy zainwestować w dysk HDD, jeżeli natomiast zależy nam aby sprawić, że będzie działał szybciej i sprawniej lepiej zainwestować w dysk SSD. Taka pamięć masowa jest na stałe montowana do laptopa. W urządzeniach używanych w celach prywatnych będą odpowiednie obydwie pamięci masowe. Wszystko zależy od tego czy komputer służy nam do oglądania stron internetowych i oglądania filmów, czy może do pobierania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaką pamięć masową kupić do firmy?

Jeśli na co dzień zarządzasz firmą to bez wątpienia masz całkowicie inne założenia w kwestii pamięci masowej niż klient kupujący ją do domu. Bezwzględnie istotniejsza jest kwestia zabezpieczenia plików, które są tam przechowywane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed pomyłkami pracowników ale także przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Warto również pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy jest, jeżeli tak to jak to wygląda, czy jest automatyczne czy trzeba robić to samodzielnie. Co więcej w firmie ważne jest aby wszystkie sprzęty działały szybko i bez trudności. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.

W dużych firmach w działach graficznych albo informatycznych zdecydowanie trafniejszym wyborem może być dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Korzystają one z dostępu do sieci ale tylko dla konkretnych komputerów. Metoda ta jest korzystniejsza cenowo i bezpieczniejsza niż korzystanie z chmury.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, sprawdź Data Experts – pamięć masowa.