Biznes Tłumacz  

Co to są kryptowaluty?

Z pewnością każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, jednak nie każdy wie czym one właściwie są? Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, nie posiadająca swojej fizycznej formy. W chwili obecnej w obrocie na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpowszechniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze należą do rozproszonego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Zdecydowana większość państw na świecie uznaje je za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany sprzedawca musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest dostępny publicznie, jedynie użytkownicy biorący w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu pewnych kluczy do szyfrowania. Obecnie powstałe kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w podobny sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a fachowo mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować wirtualną walutę? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut- co to jest?

Czym tak naprawdę jest decentralizacja wirtualnej waluty, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie zależą od żadnego organu, czy organizacji. Funkcjonują one w systemie blockhain, dzięki czemu nikt nie może decydować o ich emisji, ani w żaden inny sposób mieć wpływ na ich wartość. Jest to właściwość, która zapobiega jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może wpłynąć na ich kurs. W sytuacji tradycyjnych walut wszelkie transakcje wykonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie było by możliwe zrobienie jakiegokolwiek przelewu. Jest to z pewnością wada, gdyż w razie powstania awarii w danym banku posiadacze kont nie będą mieli możliwości dokonywania przelewów. Przy kryptowalutach nie ma tego problemu, gdyż wykonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym momencie. W sytuacji kiedy któryś odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi kolejny, co jest gwarancją sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Na pewno jest znacznie dłuższy czas transakcji, ponieważ często moce obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji wykorzystuje wyjątkowo duże zasoby prądu. 

Gdzie odbywa się handel kryptowalutami?

Większość transakcji kupowania i sprzedaży kryptowalut odbywa się na giełdach. Jest to lokalizacja oferująca wyjątkowo niewygórowane kwoty transakcji, oraz wygodę. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ giełdy walut wirtualnych nie pobierają opłat za założenie konta. Obecnie powstało wiele giełd wirtualnej waluty proponującej różne waluty wirtualne, różnią się także pomiędzy sobą poziomem oferowanego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najodpowiedniejszej. Oczywiście kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
w kantorze z kryptowalutami,
od innego użytkownika kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, na pewno największy wybór będzie na kryptogiełdach. 

Gdzie trzyma się kryptowaluty

Kiedy już staniemy się posiadaczami kryptowaluty przez np. zakup na giełdzie pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym uczestnikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest jedynie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można zarządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez osoby trzecie. Doprowadzi to do przejęcia naszego portfela przez osoby nieuprawnione. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak można płacić kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie pomiędzy portfelami, a następnie weryfikacja poszczególnych transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja była możliwa dany sklep musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W sytuacji portfeli walut wirtualnych wyjątkowo ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić na utratę osobistego klucza, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza użytkownik straci bezpowrotnie wszystkie swoje uzbierane środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpowszechniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób płatności staje się coraz sławniejszy i coraz więcej sklepów umożliwia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. W tym momencie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami oczywiście powinno się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.