Zdrowie Tłumacz  

Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Nie można zaprzeczyć, że w sytuacji bólu zębów lub jakichkolwiek przypadłości jamy ustnej trzeba udać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a owych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan jamy ustnej i zębów. Mnóstwo pacjentów często zastanawia się, czy z daną przypadłością należy wybrać się do fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wytłumaczymy dziś różnice między tymi dwoma zawodami, a także przedstawimy, w jakich przypadkach warto skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo niewiele pacjentów ma świadomość odnośnie tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim należy na samym początku zaznaczyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Denstysta

Zacznimy może od fachu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która odpowiada za leczenie wszelkich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z jednego banalnego powodu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Warto wiedzieć, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego stomatologa. W skład jego usług wchodzi przede wszystkim usuwanie zębów mądrości czy wycinanie różnorakich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także lekarzem, do którego należy udać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na efektywne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.